Agent emisji
- instytucja odpowiedzialna za sprzedaż oraz obsługę obligacji; w przypadku detalicznych obligacji skarbowych agentem emisji jest PKO Bank Polski.
Cena emisyjna
- cena ustalana przez Emitenta, która może być równa, niższa lub wyższa od nominału. Nie może być jednak niższa od ceny zamiany.
Cena sprzedaży
- cena, którą Klient płaci w danym dniu.
- W przypadku obligacji oszczędnościowych dzienna cena sprzedaży zawsze jest równa wartości nominalnej, czyli 100 zł.
Cena zamiany
- cena po jakiej posiadacz może dokonać zamiany wykupywanych obligacji na obligacje nowej emisji.
Dzień wykupu
- dzień, w którym następuje wypłata posiadaczom obligacji należnych środków finansowych wraz z należnymi odsetkami.
Emitent
- instytucja, która w wyniku sprzedaży obligacji zaciąga dług u nabywcy tych obligacji i zobowiązuje się do zwrotu pożyczonej kwoty wraz z odsetkami; w przypadku obligacji skarbowych emitentem jest Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Finansów.
Kapitalizacja odsetek
- doliczanie należnych odsetek od obligacji z danego okresu odsetkowego do wartości nominalnej i traktowanie sumy wartości nominalnej i narosłych odsetek jako podstawy do naliczenia zysku w kolejnym okresie odsetkowym. Dotyczy to obligacji dwuletnich i dziesięcioletnich.
List emisyjny
- oficjalny dokument wydany przez Emitenta, określający szczegółowe warunki emisji skarbowych papierów wartościowych, dotyczący świadczeń wynikających ze skarbowego papieru wartościowego i sposobu ich realizacji. List emisyjny w szczególności zawiera: datę emisji; powołanie podstawy prawnej emisji; wartość nominalną tej emisji; cenę sprzedaży; stopę procentową lub sposób jej obliczania; sposób, miejsce, terminy wypłaty należności; termin wykupu.
Okres odsetkowy
- okres, w którym naliczane są odsetki. Po zakończeniu okresu odsetkowego następuje wypłata odsetek bądź ich kapitalizacja.
Przedterminowy wykup
- możliwość wcześniejszego wycofania się z inwestycji poprzez przedstawienie Skarbowi Państwa obligacji do wykupu przed terminem ich zapadalności.
Rejestr Nabywców Obligacji
- wykaz posiadaczy obligacji, prowadzony przez Agenta Emisji.
Rynek pierwotny detalicznych obligacji skarbowych
- sprzedaż obligacji przez Emitenta pierwszemu nabywcy za pośrednictwem sieci sprzedaży PKO Banku Polskiego.
Rynek wtórny detalicznych obligacji skarbowych
- o rynku wtórnym mówimy, gdy obligacje skarbowe po ich sprzedaniu przez Emitenta pierwszemu właścicielowi są po raz kolejny odsprzedawane następnym nabywcom na:
- rynku regulowanym - za pośrednictwem Giełdy Papierów Własnościowych,
- rynku nieregulowanym - w drodze umowy cywilno-prawnej.
Termin wykupu
- dzień, w którym Emitent przedkłada posiadaczom obligacji należne środki finansowe (wartość nominalna wraz z narosłymi odsetkami).
Wartość nominalna obligacji
- wartość obligacji, od której naliczane są odsetki; dla obligacji skarbowych oferowanych w sieci sprzedaży detalicznej wartość nominalna może wynosić 100 zł bądź wielokrotność tej kwoty.
WIBOR
- WIBOR6M - (Warsaw Interbank Offered Rate) - ogłaszana codziennie, półroczna stopa procentowa pożyczek oferowanych na warszawskim rynku międzybankowym.
Zamiana
- forma nabywania obligacji dostępna tylko dla posiadaczy obligacji wybranej emisji podlegającej wykupowi. Kupno obligacji przez zamianę jest zwykle korzystniejsze od nabywania ich po cenie emisyjnej. Warunkiem kupna obligacji w ten sposób jest złożenie odpowiedniej dyspozycji w terminie określonym przez Emitenta.