Inwestowanie jest proste zwłaszcza jeśli mamy na myśli oszczędnościowe obligacje skarbowe. Nie wymaga to ani dużych nakładów finansowych, ani długiego czasu poświęconego na naukę. Wystarczy dowiedzieć się, jak to działa i do dzieła!
Co to jest inwestowanie i czy ma coś wspólnego z oszczędzaniem?
Oszczędzanie i inwestowanie łączy wspólny zamiar. Każdemu, kto odkłada pieniądze jako zabezpieczenie swojej przyszłości lub gromadzi je, by zrealizować konkretny cel, zależy na tym, by te środki nie straciły na wartości. Można więc odkładać pieniądze na koncie oszczędnościowym, ale można też bezpiecznie inwestować oszczędności.
Jaki rodzaj obligacji oszczędnościowych wybrać?
Detaliczne obligacje skarbowe są rozwiązaniem dla tych, którzy liczą na zabezpieczenie swoich oszczędności przed utratą wartości.
Oferta oszczędnościowych obligacji skarbowych jest szeroka i elastyczna.
Wybór odpowiedniego rodzaju obligacji zależy od tego:
Długość okresu oszczędzania
Ze względu na długość okresu oszczędzania do wyboru mamy obligacje krótko-, średnio- i długoterminowe.
Obligacje krótkoterminowe to 3-miesięczne OTS oraz 1-roczne ROR, średnioterminowe to 2-letnie DOR, 3-letnie TOS i 4-letnie COI, zaś długoterminowe to 10-letnie EDO.
Do grupy obligacji długoterminowych należą także obligacje rodzinne - 6-letnie ROS i 12-letnie ROD, dedykowane beneficjentom programu Rodzina 800+.
Rodzaj oprocentowania
Ważnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze obligacji oszczędnościowych, jest oprocentowanie. Zważywszy na ten element, obligacje dzielą się na stałoprocentowe i zmiennoprocentowe.
W pierwszym przypadku oprocentowanie nie zmienia się od momentu zakupu do dnia wykupu przez emitenta. Oznacza to, że kupując obligacje wiemy, jaki zysk osiągniemy. W ofercie obligacji oszczędnościowych mamy 2 rodzaje obligacji o oprocentowaniu stałym: 3-miesięczne OTS oraz 3-letnie TOS.
W przypadku obligacji zmiennoprocentowych wysokość odsetek zależy od określonego wskaźnika, np. stopy referencyjnej NBP, jak w przypadku 1-rocznych ROR i 2-letnich DOR. Oprocentowanie to stosuje się od drugiego, miesięcznego okresu odsetkowego i może być powiększone o marżę.
Natomiast oprocentowanie obligacji indeksowanych inflacją zmienia się wraz ze wskaźnikiem wzrostu ceny towarów i usług konsumpcyjnych, czyli inflacją. Taki mechanizm wykorzystywany jest przy wyznaczaniu oprocentowania dla obligacji 4-letnich COI i 10-letnich EDO. Polega on na tym, że od drugiego roku zysk będzie zawsze zależał od inflacji z określonego 12-miesięcznego okresu powiększonej o wartość marży.
Taki sam sposób wyznaczania oprocentowania co obligacji 4- i 10-letnich mają obligacje rodzinne 6-letnie ROS i 12-letnie ROD dla beneficjentów programu Rodzina 800+.
Częstotliwość wypłaty odsetek
Odsetki od obligacji oszczędnościowych wypłacane mogą być okresowo (miesięcznie, rocznie) lub na koniec okresu oszczędzania.
Obligacje, od których odsetki wypłacane są okresowo to:
Taki sposób wypłaty odsetek zapewnia stały dopływ gotówki.
Obligacje, od których odsetki wypłacane są na koniec okresu oszczędzania to:
Inwestowanie dla początkujących
Obligacje skarbowe to wybór dla tych, których interesuje łatwy sposób oszczędzania. Mają prostą konstrukcję, którą warto poznać. Inwestowanie lub też lokowanie oszczędności można rozpocząć już od kwoty 100 zł. Odkładane co miesiąc 100 zł nie uszczupli znacząco naszego portfela, a z czasem pozwoli uzyskać pokaźne oszczędności. Cena obligacji jest jednakowa, niezależnie od tego ile pieniędzy zdecydujemy się przeznaczyć na ten cel. Nie ma żadnych dodatkowych opłat i prowizji.
Obligacje oszczędnościowe to produkt bardzo prosty w obsłudze. Wybieramy obligacje, dzięki którym chcemy oszczędzać i wpłacamy pieniądze.
Nie musimy śledzić żadnych notowań rynkowych. Nasz zysk wynika wprost z ich oprocentowania i ewentualnego dyskonta, w przypadku zamiany na nowe emisje obligacje.
Należy jednak pamiętać, że zyski z obligacji podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19%.
Wcześniejsze zakończenie inwestycji
A jeśli będziemy mieli taką potrzebę – nie będzie problemu, by się z inwestycji wycofać. Wówczas należy złożyć dyspozycję tzw. przedterminowego wykupu. W takim przypadku wartość narosłych odsetek zostanie pomniejszona o opłatę, której wysokość określona jest w liście emisyjnym danej obligacji. Opłata nie jest naliczana w przypadku skorzystania z przedterminowego wykupu obligacji 3-miesięcznych Nie są również naliczane odsetki. W tym przypadku po prostu wpłacona kwota zostanie zwrócona w pełnej wysokości.
Inwestowanie krok po kroku
Obligacje skarbowe są łatwo dostępne. Można je kupować m.in. za pośrednictwem serwisu transakcyjnego www.zakup.obligacjeskarbowe.pl bądź pkobp.obligacjeskarbowe.pl. Takie inwestowanie od podstaw jest szybkie i intuicyjne.
Zakupu obligacji można dokonać także w placówkach PKO Banku Polskiego oraz przez telefon. W tym ostatnim przypadku założenie rachunku rejestrowego oraz aktywacja usługi telefonicznej i tak musi odbyć się w placówce.
Korzystanie z dostępu do rachunku rejestrowego za pośrednictwem internetu bądź telefonu odbywa się na warunkach określonych w „Regulamin korzystania z usługi zdalnego dostępu do obligacji w Biurze Maklerskim PKO Banku Polskiego”.
Wielu doświadczonych długoletnich inwestorów twierdzi, że zakup oszczędnościowych obligacji skarbowych to doskonały sposób na inwestowanie pieniędzy również dla początkujących.