Polacy coraz chętniej wybierają detaliczne obligacje skarbowe

Polacy coraz chętniej wybierają detaliczne obligacje skarbowe

Inflacja i niechęć do ryzyka są najważniejszymi powodami rosnącego zainteresowania detalicznymi obligacjami skarbowymi. To naturalna odpowiedź na pytanie „w co inwestować?”

Często szukamy w internecie inspiracji dotyczących zarządzania finansami. Korzystamy z porównywarek kont, kalkulatorów pożyczek, a także zastanawiamy się, w co zainwestować, żeby zarobić. Tu z pomocą przychodzą skarbowe obligacje oszczędnościowe. Ich popularność jest dziś ogromna.

Rok 2022 przyniósł kolejny rekord sprzedaży obligacji oszczędnościowych. Skarb Państwa sprzedał detaliczne obligacje skarbowe o wartości 57,1 mld zł. To o 32% więcej niż w 2021 r. i aż o 101% więcej niż w 2020 r.

W co inwestować teraz

Skala zainteresowania, która przełożyła się na rekordowe zakupy wskazuje na to, że Polacy ufają skarbowym obligacjom oszczędnościowym. Powodów wysokiej popularności detalicznych obligacji skarbowych jest kilka. Po pierwsze są bez wątpienia łatwo dostępne. Szeroka sieć placówek oraz serwis internetowy on-line dają szerokie możliwości dokonania zakupu. Dodatkowo minimalna granica lokowania to 100 zł czyli koszt zakupu 1 sztuki obligacji. Zakup jest więc też atrakcyjnym wyborem, dla tych, którzy chcą inwestować małe kwoty lub poznać obligacje w praktyce. Warto podkreślać, że jest to produkt, który jest bardzo bezpieczny i prosty w obsłudze. Wybieramy obligacje, których warunki najbardziej nam odpowiadają, lokujemy (wpłacamy) pieniądze i gotowe. Po ustalonym okresie, otrzymujemy nasze oszczędności wraz z należnymi odsetkami. Nie musimy śledzić żadnych notowań rynkowych. Nasz zysk wynika wprost z ich oprocentowania i ewentualnego dyskonta, w przypadku zamiany na kolejne instrumenty. Jeśli klient zastanawia się, w co inwestować, aby nie stracić, powinien wiedzieć również, że gwarantem zwrotu pieniędzy z inwestycji w detaliczne obligacje skarbowe jest Skarb Państwa.

Gdy rozważamy zakup obligacji, warto zadać sobie pytanie o horyzont inwestycyjny, czyli po prostu jak długo chcemy oszczędzać. Jeśli bierzemy pod uwagę ulokowanie naszych pieniędzy na krótki czas, możemy skorzystać z detalicznych obligacji rocznych

,

W co inwestować na dłuższy czas?

W 2022 r. najchętniej kupowane były obligacje 4-letnie indeksowane inflacją. Mają dłuższy termin do wykupu, a ich oprocentowanie jest zmienne, wyznaczane w kolejnych okresach odsetkowych na podstawie wskaźnika inflacji. Dzięki tej indeksacji jest szansa, że nasze pieniądze nie będą realnie tracić na wartości. Chodzi o to, by po okresie inwestycji można było otrzymać większą kwotę niż wydana na zakup obligacji, dodatkowo utrzymując siłę nabywczą zainwestowanych środków.

Lokata w skarbowe obligacje oszczędnościowe spełnia także wymagania osób szukających odpowiedzi na pytanie, w co inwestować „bez ryzyka”. Jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za ich zakupem jest bowiem właśnie ich bezpieczeństwo i przejrzystość zasad.

Cena obligacji jest jednakowa dla każdego, niezależnie od wysokości przeznaczonych środków, nie ma żadnych dodatkowych opłat i ukrytych prowizji. Nie ma również konieczności zakładania konta bankowego (wystarczy Rachunek Rejestrowy, który zakładany jest automatycznie przy zakupie obligacji) i ponoszenia kosztów utrzymania konta bankowego czy też zakupu dodatkowych produktów finansowych. 

W co inwestować w internecie?

Obligacje skarbowe posiadają prostą konstrukcję, a inwestowanie z ich wykorzystaniem nie wymaga wiedzy fachowej. Są łatwo dostępne. Zakupu można dokonać na wiele sposobów, m.in.: za pośrednictwem internetu, w oddziałach PKO Banku Polskiego, Punktach Obsługi Klienta Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego oraz telefonicznie.

Korzystanie z dostępu do Rachunku Rejestrowego za pośrednictwem internetu bądź telefonu odbywa się na warunkach określonych w „Regulaminie korzystania z dostępu do Rachunku Rejestrowego w zakresie obligacji skarbowych za pośrednictwem telefonu lub Internetu”.

Wszystko załatwisz przez stronę internetową. Po aktywacji wystarczy, że zalogujesz się i wybierzesz rodzaj oraz liczbę kupowanych obligacji, a następnie dokonasz przelewu na wskazany rachunek bankowy. Na adres poczty e-mail otrzymasz wówczas informację o zakupie obligacji, a potwierdzenie zakupu odbierzesz w Punkcie Sprzedaży Obligacji. Po upływie okresu oszczędzania wpłacone pieniądze wraz z odsetkami zostaną Ci zwrócone w wybrany przez Ciebie sposób.