Korzystna zamiana obligacji

Korzystna zamiana obligacji

Zamień swoje obligacje na nowe po niższej cenie
Sprawdź
o obligacjach

O obligacjach

Zdobądź praktyczną wiedzę dotyczącą zarządzania finansami. Zobacz, w co warto inwestować i dlaczego. Dowiedz się, jak łatwo kupić obligacje, dlaczego w inwestowaniu liczy się bezpieczeństwo oraz jak zabezpieczyć przyszłość swojego dziecka dzięki obligacjom rodzinnym.

Czytaj więcej

Aktualności

21 czerwca 2024

Z dniem 1 lipca 2024 r. rozpoczyna się sprzedaż nowych emisji obligacji

Z dniem 1 lipca 2024 r. rozpoczyna się sprzedaż nowych emisji OTS1024, ROR0725, DOR0726, TOS0727, COI0728, EDO0734

Czytaj dalej
21 czerwca 2024

Zamiana OTS0724, ROR0724, DOR0724, TOZ0724, COI0724, ROS0724 oraz EDO0724 na obligacje nowych emisji

Uprzejmie informujemy, że posiadacze obligacji wykupywanych w lipcu 2024 r. mają możliwość zakupu nowej emisji obligacji – OTS1024, ROR0725, DOR0726, TOS0727, COI0728, oraz EDO0734 w drodze zamiany

Czytaj dalej
Sprawdź więcej
gdzie kupic

Gdzie kupić?

Przez internet

W serwisie transakcyjnym Obligacji Skarbowych — szybko i bez wychodzenia z domu pomnożysz swoje oszczędności.

Sprawdź
listy emisyjne

Listy emisyjne

Tu znajdziesz terminy sprzedaży i zamiany obligacji, zasady oprocentowania, warunki przedterminowego wykupu, a także inne szczegółowe informacje dotyczące konkretnej obligacji.

Sprawdź listy emisyjne
Tabele odsetkowe

Tabele odsetkowe

Sprawdź, ile wynoszą odsetki od obligacji. W tabelach odsetkowych znajdziesz dzienne wartości narosłych odsetek od obligacji.

Sprawdź tabele odsetkowe

Warto wiedzieć

Czym są obligacje?

Obligacje skarbowe są papierami wartościowymi sprzedawanymi przez Ministra Finansów reprezentującego Skarb Państwa. Sprzedając obligacje  Minister Finansów pożycza od nabywcy obligacji określoną sumę pieniędzy i zobowiązuje się ją zwrócić wraz z należnymi odsetkami (wykupić obligacje) w określonym czasie.

Skarb Państwa występujący w roli dłużnika jest jednocześnie gwarantem wykupu obligacji od nabywców i wypłacenia należnych odsetek. Odpowiada za te zobowiązania całym majątkiem, dlatego obligacje skarbowe są traktowane jako najbezpieczniejsza forma oszczędzania.

Paleta możliwości jaką dają obligacje skarbowe w zakresie oszczędzania jest szeroka. To oferta dla tych, którzy szukają zarówno krótko-, średnio-, jak i długookresowych form oszczędzania.

Obligacje mogą być sprzedawane:

 • na przetargach dla dużych inwestorów (tzw. obligacje hurtowe). Obligacje na przetargach kupują banki. Inwestorzy indywidualni mogą kupić takie obligacje poprzez biura maklerskie na Giełdzie Papierów Wartościowych.
 • przez agenta emisji, którym jest Bank PKO BP. Są to tzw. obligacje oszczędnościowe. W standardowej ofercie adresowanej do nabywców indywidualnych znajduje się sześć typów obligacji skarbowych. Nabywcy mają do wyboru papiery: 3-miesięczne, roczne, 2-, 3-, 4- oraz 10-letnie. Obligacje oszczędnościowe są sprzedawane co miesiąc. Cena zakupu jest stała i każdego dnia sprzedaży wynosi 100 zł.

Dlaczego warto kupować obligacje?

Najważniejsze cechy obligacji skarbowych:

 • Bezpieczeństwo – jest to najbezpieczniejsza forma oszczędzania, gdyż emitentem jest Skarb Państwa.
 • Prostota – obligacje skarbowe posiadają prostą konstrukcję, która nie wymaga wiedzy fachowej. Są łatwo dostępne (duża liczba punktów sprzedaży, zakup przez Internet lub telefon).
 • Czyste zasady dla wszystkich czyli przejrzystość i uczciwość:
  • brak limitów kwotowych – oszczędzanie można rozpocząć już od kwoty 100 zł;
  • cena obligacji jest jednakowa niezależnie od wysokości przeznaczonych środków;
  • brak dodatkowych opłat i ukrytych prowizji;
  • bez konieczności zakupu dodatkowych produktów finansowych;
  • bez konieczności zakładania konta i ponoszenia kosztów jego utrzymania;
  • stałe preferencje dla posiadaczy wykupywanych obligacji;
  • wszystkie informacje są rzetelne, bez gwiazdek i małych literek;
 • Zyskowność – obligacje przynoszą nabywcom indywidualnym taki sam lub nawet większy zysk niż obligacje hurtowe oferowane największym inwestorom.
 • Możliwość wcześniejszego zakończenia oszczędzania - nabywca może wycofać wpłacone pieniądze (zwrócić dowolną liczbę posiadanych obligacji). Jest to tzw. przedterminowy wykup. W przypadku skorzystania z tej możliwości, wartość narosłych odsetek zostanie jednak pomniejszona o opłatę, której wysokość określona jest w liście emisyjnym danej obligacji. Wynosi ona 50 gr za każdą sztukę obligacji rocznej ROR, 70 gr za każdą sztukę obligacji 2-letniej (DOR), 3-letniej (TOS) i 4-letniej (COI) oraz 2 zł za każdą obligację 10-letnią (EDO).
 • Premia dla dotychczasowych posiadaczy - dodatkowy zysk przy zamianie starych obligacji na nowe.