Co to jest Konto IKZE?
Konto IKZE, to Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (wyodrębniony zapis w rejestrze bądź wyodrębniony rachunek prowadzony przez instytucję finansową), prowadzone na mocy Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (Ustawa o IKE oraz IKZE).
Konta IKZE mogą być prowadzone przez następujące instytucje finansowe:
- Banki
- Fundusze inwestycyjne
- Podmioty prowadzące działalność maklerską
- Zakłady ubezpieczeń
Uprawnieni do oszczędzania na Koncie IKZE
Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, może być prowadzone dla każdej osoby fizycznej, która ukończyła 16 lat. Osoba małoletnia (16-18 lat) ma prawo do dokonywania wpłat na IKZE tylko w roku kalendarzowym, w którym uzyskuje dochody z pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę.
Dlaczego warto mieć IKZE- Obligacje
Możliwość odliczenia wpłat dokonanych na IKZE w danym roku kalendarzowym od dochodu w składanym rocznym zeznaniu PIT i uzyskanie dodatkowego zysku wynikającego z różnic stawek podatkowych,
Udogodnienia dla oszczędzających - wystarczy zrobić przelew na konto IKZE-Obligacje, a obligacje zostaną nabyte bez konieczności wizyty w placówce.
Dowolny moment rozpoczęcia oszczędzania – nie ważne ile masz lat możesz podpisać umowę o prowadzenie konta IKZE-Obligacje i pomnażać oszczędności na IKZE-Obligacje. Do skorzystania z ustawowych ulg trzeba mieć min 65 lat i dokonywać wpłat co najmniej przez 5 lat.
Rozpoczęcie oszczędzania na Koncie IKZE, jak również zakończenie oszczędzania, czyli wypowiedzenie umowy i zwrot środków (wcześniejsze zakończenie oszczędzania) może nastąpić w dowolnym momencie.
Dowolny moment zmiany Konta IKZE
W każdej chwili możesz zmienić instytucję finansową prowadzącą Konto IKZE, dokonując tzw. wypłaty transferowej.
Dowolny moment wskazania osób uprawnionych
Kolejnym udogodnieniem jest możliwość wskazania osób uprawnionych, którym zostaną wypłacone środki zgromadzone na Koncie IKZE w przypadku śmierci oszczędzającego. Wskazanie osób uprawnionych, może być dokonane w dowolnym momencie i może być zmienione w każdym czasie.
Możliwość ustalenia pełnomocnika
Możesz działać przez ustanowionego pełnomocnika, zaś środki zgromadzone na Koncie IKZE mogą być przedmiotem obciążenia zastawem.
Informacja o stanie konta IKZE
Będziesz informowany o stanie Twojego Konta IKZE na warunkach określonych w umowie o prowadzenie Konta IKZE. Umożliwia to bieżącą kontrolę efektów gromadzenia oszczędności na dodatkową emeryturę.
Zasady gromadzenia oszczędności
Gromadzenie oszczędności na Koncie IKZE to proste zasady:
- oszczędzający może posiadać wyłącznie jedno Konto IKZE
- na Koncie IKZE może gromadzić oszczędności wyłącznie jeden oszczędzający (nie ma kont wspólnych)
- konto IKZE jest prowadzone na podstawie pisemnej umowy z instytucją finansową. Oszczędzający może w każdej chwili zmienić instytucję finansową prowadzącą Konto IKZE
Wpłaty na Konto IKZE i limit wpłat
Wpłaty dokonywane na Konto IKZE w danym roku kalendarzowym nie mogą przekroczyć określonego ustawowo limitu.
Kwota stanowiąca limit wpłat na Konto IKZE w danym roku może być wpłacona jednorazowo bądź w dogodnych częściach. O wysokości i terminie wpłat decyduje oszczędzający. Jeżeli w danym roku wpłata jest mniejsza niż dopuszczona limitem, nie można dokonać dopłaty w latach następnych. Po przekroczeniu kwoty limitu, instytucja finansowa przekazuje nadpłaconą kwotę oszczędzającemu w sposób określony w umowie o prowadzenie Konta IKZE.
Wypłata środków z Konta IKZE
Wypłata środków (jednorazowa bądź w ratach) zgromadzonych na koncie IKZE-Obligacje następuje wyłącznie na wniosek oszczędzającego:
- po osiągnięciu wieku 65 lat
- dokonywania wpłat na Konto IKZE co najmniej w 5 latach kalendarzowych
W celu dokonania wypłaty osoba spełniająca powyższe warunki zobowiązana jest złożyć stosowny wniosek. Ważne, po dokonaniu wypłaty jednorazowej albo wypłaty pierwszej raty oszczędzający nie możne już dokonywać kolejnych wpłat na IKZE. Ponadto wiąże się to z brakiem możliwości ponownego zawarcia przez niego umowy o prowadzenie IKZE.
Wypowiedzenie umowy o prowadzenie IKZE i zwrot środków
Oszczędzający ma możliwość wcześniejszego zakończenia oszczędzania i wypowiedzenia umowy o prowadzenie IKZE. W takim przypadku następuje zwrot środków zgromadzonych na IKZE. Przedmiotem zwrotu jest całość środków zgromadzonych na IKZE.
W przypadku zwrotu:
- środki wypłacone z IKZE jako zwrot podlegają opodatkowaniu PIT według skali podatkowej i zostaną ujęte w rocznej deklaracji PIT-11
- dokonuje się potrącenia, wskazanej w liście emisyjnym, opłaty przy przedterminowym wykupie obligacji, wynikającym z wypowiedzenia umowy o prowadzenie IKZE
Wypłata transferowa - przeniesienie środków zgromadzonych na Koncie IKZE do innej instytucji finansowej
Oszczędzający ma możliwość dokonania tzw. wypłaty transferowej, która oznacza przeniesienie środków zgromadzonych przez oszczędzającego na IKZE do innej instytucji finansowej prowadzącej IKZE.
Wypłata transferowa może mieć miejsce również w przypadku przeniesienia środków z IKZE zmarłego na IKZE osoby uprawnionej.
Umowa o prowadzenie konta IKZE-Obligacje
Umowa o prowadzenie konta IKZE - wzór